Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Szavazz!
Melyik Nemzeti Parkban voltl utoljra?

Duna-Drva N.P.
Krs-Maros N.P.
Kiskunsgi N.P.
Hortobgyi N.P.
Fert- Hansg N.P.
Aggteleki N.P.
Balaton-felvidki N.P.
Bkki N.P.
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
TERMSZETVDELEM - JOGSZABLYISMERET

VIII. TERMSZETVDELEM - JOGSZABLYISMERET

BEVEZETS

"Krlbell ngy millird ve keletkezett az let a Fldn. Az ember nem egszen kt milli ve jelent meg elõszr legprimitvebb formjban. A mai ember alig 30 ezer ves. Ez alatt a viszonylag rvid idõ alatt azonban olyan erõss s hatalmass vltunk, hogy minden egyes lõlny s minden faj sorsa a mi keznkben nyugszik. Sajnos sok faj mr rkre eltûnt s nagyon sok kerlt a kipusztuls szlre.

Mg mindig nem tudjuk, hogyan ljnk harmniban a termszettel, pedig risi felelõssg nyomja a vllunkat. Felelõsek vagyunk magunkrt, a gyermekeinkrt, minden lõlnyrt, a nvnyekrt, llatokrt egyarnt, vagyis az egsz bolygnkrt.

Mindenkpp lpnnk kell, mert a szavak ideje mr lejrt. Meg kell osztani az ismereteinket. A nyilvnossg el kell trni s terjeszteni kell a tapasztalatainkat, a jkat s a rosszakat egyarnt, amilyen gyorsan csak lehet."

Heinrich Siedentopf nmet csillagsz a szrazfld meghdtstl napjainkig terjedõ mintegy 170 milli vet szemlletesen egy modellvbe sûrtette. Eszerint a vegetci s a szrazfldi llatok janur hnapban alakultak ki. Mrciusban ez elsõ madrfajok jelentek meg, mg mjus hnapban mr virgba borultak az elsõ lombos fk. Oktberben jelentek meg a fõemlõsk, november kzepn pedig az emberszabs majmok. December 30-ra fejlõdtt ki az õsember, s 31-n 20.00 rakor mr ki is halt a Neandervlgyi õsember. December 31-n 23.30-kor kezdõdtt meg a fldmûvels s ezt kvetõen 23 ra 59 perc 24 msodperckor - 36 msodperccel a jelen elõtt - "trt ki" az ipari forradalom.

Ebbõl ltszik, hogy az ember az utols msodpercekben mindazt felhasznlja, amit a termszet ezidõ alatt elraktrozott: kiirtotta az erdõk jelentõs rszt, kipuszttott tbb, mint 200 llatfajt, kihals szlre sodort tbb ezret, vegyszerekkel mrgezte meg a talajt, a felszni s felszn alatti vizeket. Az evolci utols tagjaknt megjelent homo sapiens trtnete sorn fokozatosan vgromlssal fenyegeti krnyezett. Az rtelemmel br ember mg vszzadokkal korbban is egytt tudott lni a termszettel. Bizonytkok erre az kori filozfiai tantsok, amelyekben a vz, a tûz, a fld az let alapjait kpezõ õselemek. Tudta, hogy minden sszefgg, a levegõ, a vz, a zldburok, ami krlvesz most is minket.

A bioszfra egy vgtelenl trkeny s vkony hrtya Fldnk kerlete mentn. Csak nhny kilomter vastag a levegõben (atmoszfra), a vzben (hidroszfra) s a talajban (litoszfra). Ebbe a hallatlanul srlkeny rtegbe nylt bele az ember gy, hogy nem sejtette, ha brmelyik hatrrteget bntja, a vizet, levegõt, fldet, visszahat az egsz bioszfrra.

Vilgszerte egyre nvekvõ fontossgv vlt az a feladat, hogy az embereket meg kell tantani:

  • melyek a fenyegetõ veszlyek,
  • melyek a veszlyes anyagok s krost mechanizmusok,
  • mit tehetnk a megelõzs rdekben?

Trekednnk kell annak elrsre, hogy a klnbzõ foglalkozs s elfoglaltsg emberek betartsk a korrekt krnyezeti viselkeds szablyait mind munkjukban, mind pedig szemlyes letvitelkben. A termszetben jr embereknek, gy a travezetõknek is, risi felelõssgk van a termszet vdelme tern. Nem csak szeretnik kell, henem ismernik is szksges azt, felvilgostssal, nevelssel elõ kell segtenik embertrsaink szemlletnek megvltozst, hogy sszhangban tudjunk lni a trkeny termszettel.

A KRNYEZETVDELEM TRTNETE

Az ember kialakulstl az 1960-as vekig

Ez az idõszak a krnyezetvdelem elõtrtnetnek tekinthetõ. Ekkor az ember s krnyezetnek kapcsolata mg viszonylag harmonikusnak mondhat.

Az ember megjelenstõl a trtnelmi kzpkorig

A hordkban lõ gyûjtgetõ letmdot folytat ember csak eseti srlseket okozott a krnyezetben, melyet az kompenzlni tudott.

A nvnytermeszts-szntfldi mûvelsre val ttrs, az rcek bnyszata s a fmkohszat valamint a kzlekeds fejlõdse slyosabb krnyezetterhelst indtott el:

  • elõszr vltoztatta meg az ember az lõvilg lõhelyt,
  • megkezdõdtt az erdõk irtsa,
  • a vdtelenn vl talajt a szl s a vz elhordta, az alapkõzetig lepuszttotta.

Salamon kirly idejn 5000 km2 erdõt alkottak a cdrusok. A cdruserdõk emltsvel elõszr Kr.e. 2500-2300 tjn tallkozunk. Ma elenyszõ foltokat tallunk ugyanott.

A Rmai Birodalom virgkorban a Bagdadtl Damaszkuszig vezetõ orszgutat vgig fk rnykoltk. Ma sivatag a kt vros kztti t.

Az õsi civilizcik krnyezetkrost hatsa mr tarts, mig hat vltozsokat okozott a krnyezetben. A hatsok mr regionlis szinten jelentkeztek, de mg nem okoztak globlis mretû elvltozsokat.

A nvekvõ npessg egyre inkbb a vrosokban koncentrldott. Mr az korban megjelentek azok a gondok, amelyek ma is krnyezeti problmt okoznak a nagyvrosokban: szemtkezels, vzellts, szennyvzelvezets, higiniai krdsek. Szksges volt olyan megoldsok alkalmazsa, amelyek ma is beletartoznak a krnyezetvdelem eszkztrba.

Jeruzslemben s Rmban a gravitci elvn alapul vzvezetk rendszert ptettek. Rma Cloaca Maxima - az elsõ zrt szennyvzcsatorna, 2500 ve folyamatosan zemel.

Kzpkor

Az ember s a krnyezet viszonya a kzpkorban sem volt teljesen harmonikus: alacsony higiniai sznvonal, fertõztt vz, jrvnyok jellemeztk. Tovbb folytatdott az erdõirts, mocsarak lecsapolsa, amely az eredeti koszisztmk felszmolsval jrt Az ipar fejlõdsvel nvekedett a bnyszat s kohszat krnyezetkrost hatsa.

A XIV. szzadban I. Edward angol kirly betiltotta Londonban a kõszn getst, mert kros hatssal lehet a lovagok s felsgek egszsgre. E korban szletett meg Zsigmond kirly erdõtrvnye is, amely a bnyavrosok krnykn szablyozta az erdõgazdlkodst. 1543-ban a szilziai Bunzlau vros ptette az elsõ szennyvztisztt telepet s vzmûvet. A szennyvizet kln terletre szivattyztk. Ugyanakkor j elemknt megjelent a vzenergia s szlenergia hasznostsa .

Az elsõ ipari forradalomtl az 1960-as vekig

Az ipari termels gyors temû fejlõdse (gõzgp, szntzelsû kaznok) eredmnyezte, hogy

  • a vrosok levegõjt kntartalm fst s por szennyezte,
  • cskkent a napfnyes rk szma (szmog),
  • kros egszsggyi kvetkezmnyei voltak (pl. angolkr),
  • hatalmas mennyisgû ipari s kommunlis szennyvz kerlt a vrosokon tfoly folykba.

1870-ben vgeztk az elsõ levegõszennyezettsgi vizsglatokat. Walesben az tlagletkor 43 v volt, de a vrosokban csupn 28 v!

A II. vilghbor utn az olaj vlt olcs s bõsges energiaforrss. Hihetetlenl meggyorsult az iparfejleszts. A tudomnyos-technikai forradalom hatsra a krnyezeti krok rendkvl rvid idõ alatt globliss vltak: a levegõ s a vizek szinte mindentt elszennyezõdtek (pl. vegyipari szennyezõdstõl lngol Missisipi, habfelhõvel bortott Rajna). Egszsgkrosodst (londoni szmog - lgzõszervi megbetegedsek) s j betegsgek megjelenst ( Minamata-kr, Itai-Itai betegsg ) vonta maga utn.

Minamatban az 1950-es vekben lteslt egy mûanyagokat elõllt vegyi gyr, mely a gyrtshoz kataliztorknt higany tartalm vegyletet hasznlt. A tiszttatlan szennyvizet a kzeli tengerblbe eresztettk. A halhsban felhalmozdott a higany s mg 15 v mlva is mrgezst okozott. Toyama vroshoz kzeli bnya kadmium tartalm szennyvizvel ntztk a rizsfldeket. Mindkt esetben a tpllklncban halmozdott fel a mreg, s a lnc cscsn emberhallt okozott.

A lakossg ezeket a jelensgeket sokig a jlt ksrõ kellemetlensgeinek tekintette, s nem figyelt oda a taln vszharangot kongat kolgusok jelzseire.

Az 1960-as vek elejtõl napjainkig

Krnyezetvdelemrõl a mai rtelemben csak a 60-as vektõl beszlnk. Br ez az idõszak trtnelmi szempontbl tl rvid, ennek ellenre mly vltozsokat hozott. Szzadunkra jellemzõ az albbi folyamatok jelentõs felerõsdse:

  • a npessg nvekedse olyan lendletet vesz, mint mg korbban soha,
  • megnvekszik a vrosok szma s tlagos mrete, ptszetben a beton s a vasbeton lesz a legfontosabb ptõanyag. A vrosok a krnyezetszennyezs fõ forrsai. Hulladkuk sok mrgezõ anyagot (nehzfmek, savak, mûanyagok, stb.), emberre veszlyes krokozt tartalmaz. A levegõ tipikus szennyezõdsei: kndioxid, nitrogn-oxidok, szn-monoxid, zon, por s korom. Sajtos szennyezõdse a zajszennyezs,
  • a mezõgazdasgban nõ a vegyszerek alkalmazsa: mûtrgyk, rovarlõszerek, gyomirtk. Ennek kvetkeztben degradldik a talaj, tformldnak a termszetes lõkzssgek,
  • a meg nem jul energia- s nyersanyagforrsok legtbbjt exponencilis temben aknzza ki az emberisg, a kszletek kimerlõben vannak,
  • nagy temben folyik az esõerdõk irtsa. A FAO (az ENSZ lelmezsi s Mezõgazdasgi Szervezete) szerint a trpusi esõerdõk vi terletvesztesge 1987-ben egy v alatt 175 ezer km2.

A Harvard Egyetem igazgatja tizenhrom vet tlttt az amazniai indinok krben. Ezalatt 24 ezer nvnymintt kldtt haza. Sokrl bebizonyosodott, hogy ptolhatatlan gygyszert tartalmaz.

  • j mestersgesen elõlltott anyagok a mûanyagok tmeges mretû gyrtsa s elterjedse a termels s a fogyaszts minden terletn.
  • Mestersges elektromgneses hullmok ( rdi-, radar-, lthat fny- ) hang s egyb rezgsek terjednek a krnyezetnkben a termszetes mrtket sokszorosan meghalad mennyisgben.
  • A kzlekeds kapacitsa megnvekszik. A 20. szzad teljesen j kzlekedsi gazata a lgi kzlekeds
  • j energiaforrs jelenik meg az iparban (atomerõmûvek), a haditechnikban (atom- s hidrognbomba), s a kzlekedsben (atommeghajts tengeralattjrk, jgtrõk): a nukleris energia.

A fentiekben lert jelensgek olyan mrtkû krnyezetszennyezst okoznak, amelyek nemcsak az lõ rendszereket, hanem kzvetlenl magt az embert is veszlyeztetik. Ma mr nincs a Fldnek olyan rsze, ahol ne lenne kimutathat a krnyezetbe jutott szennyezõds:

  • A sarki jgsapkban kimutattk az autk kipufoggzaibl szrmaz lmot,
  • A fldi lgkr magasabb rtegeibe is feljutottak az zonrteg bomlsban szerepet jtsz vegyletek,
  • A lgkri nukleris robbantsok hossz felezsi idejû radioaktv izotpokat juttatnak a krnyezetbe.

A rdbbens korszaka

A lakossg krnyezeti rzkenysgben a 60-as vek elejn akkor kvetkezett be vltozs.

Az elsõ, az egsz Fldn megdbbenst okoz felfedezs az volt, hogy az ltalnosan hasznlt rovarirtszerek, a klrozott sznhidrognek - DDT, HCH - hossz ideig nem bomlanak le, felhalmozdnak, s egszsgkrosodst, slyosabb esetben rkot okozhatnak.

A krnyezeti krok nagy gyakorisga s mretnek nvekedse a krnyezetvdelem gyt egyre inkbb belpolitikai krdss tette.

Majd amikor vilgoss vlt, hogy a szennyezs (pl. lgkri mozgsokkal, vzfolysokkal terjedõ ) nem ismer hatrokat, hogy a megoldst csak nemzetkzi sszefogssal lehet megtallni, akkor a krnyezetvdelem gye mr klpolitikai krdss vlt.

A globlis veszly felismerse sztnzte Aurelio Peccei olasz kzgazdszt, hogy 1968-ban ltrehozza a Rmai Klubot 10 orszgbl 30 taggal. Jelenleg 25 orszg 70 tudsa s kzleti szemlyisge vesz rszt a Klub munkjban.

A Klub tevkenysge rendkvl nagy hatst gyakorolt a 70-es vekben a tudomnyos s kzgondolkodsra, s megteremtette a krnyezetvdelem, a globlis gondolkods tudomnyos alapjait. Kezdemnyezskre tfog vizsglatok indultak a vilg fejlõdsnek s az ezzel kapcsolatos krnyezeti problmknak a feltrsra.

1969-ben U Thant ENSZ fõtitkr felhvssal fordult a tagllamokhoz. Beszdben kifejtette, hogy az emberisg trtnete sorn elõszr kerlt olyan helyzetbe, hogy ltt vlsg fenyegeti, a krnyezet vlsga, amely all egyetlen nemzet sem vonhatja ki magt.

A felhvs hatsra 1972-ben Stockholmban sszehvtk az ENSZ Krnyezetvdelmi Vilgkonferencit. Ettõl kezdve a krnyezetvdelem mr tartsan a vilgpolitika rszv vlt.

A krnyezetvdelem intzmnyeslse s hivatalos elismerse

A stockholmi konferencia mrfldkõ volt a krnyezetvdelem trtnetben. Hatrozatai alapjn a 70-es vek eredmnyeiknt knyvelhetõk el:

  • A krnyezetvdelem az rdeklõds homlokterbe kerlt s hivatalos elismerst nyert,
  • A tiszta krnyezethez val jog sok orszg alkotmnynak rszv vlt (Haznkban 1972-ben ),
  • Szinte minden orszg ltrehozta krnyezetvdelmi szervezeteit, megalkotta krnyezetvdelmi trvnyeit. (Haznkban: 1976. vi II. trvny; 1977 - a krnyezetvdelmi feladatok elltsra megalakult az Orszgos Krnyezet- s Termszetvdelmi Hivatal),
  • Ltrejtt a krnyezetvdelem nemzetkzi szervezete (UNEP - Egyeslt Nemzetek Krnyezetvdelmi Programja Clja: az ENSZ szakostott szervezetein (UNESCO, FAO, WHO stb.) bell vgrehajtand krnyezetvdelmi programok koordinlsa, a vilg krnyezetvdelmi helyzetnek figyelemmel ksrse, a tagllamok informcikkal trtnõ elltsa,
  • Tbb nemzetkzi megllapods szletett pld.:
    • Londoni Egyezmny - a tengerek szennyezsnek korltozst szolglja
    • Washingtoni Egyezmny - a veszlyeztetett vadon lõ nvny s llatfajok nemzetkzi kereskedelmrõl

sszessgben : a romlsi folyamatot nem sikerlt meglltani s a globlis problmkra (savasods, veghzhats, zonlyuk stb. ) vonatkoz elõrejelzsek sorra igazolst nyertek.

A hatkony krnyezetvdelmi programok kezdetnek korszaka

A 80-as veket az ember ltal okozott krnyezeti katasztrfasorozatok jellemzik. Tbb olyan slyos tragdit okoz ipari balesetet ismernk, melyek sok ember lett kveteltk s jvtehetetlen krokat okoztak a krnyezetben is.

A Sandoz cg Bzel melletti zemnek kigyulladsa azzal jrt, hogy hossz idõre elszennyezte az egsz Rajnt.

A 800 ezer lakos indiai Bhopalban egy nvnyvdõszereket gyrt zembõl kiraml mrgezõ gz ( metil-izociant) tbb, mint 2500 ember hallt okozta s sokan megvakultak.( A vrost a " vakok vrosnak is neveztk.)

A sorozatok betetõzse a csernobili katasztrfa volt. 1986. prilis 26-n a csernobili atomerõmûben bekvetkezett robbans kzvetlen kivlt oka felelõtlen emberi beavatkozs volt. Az irnyt szemlyzet engedly nlkl vgzett ksrletet, amelynek sorn kikapcsoltk a biztonsgi berendezst. A robbanst kvetõen tûz keletkezett, s annak eloltsig, a legsrgõsebb intzkedsek megttelig eltelt 10 napon keresztl a veszlyes sugrz anyagok - urnium, plutnium, jd-131, czium-137 - tmege kerlt a lgtrbe. A radioaktv felhõben lvõ sugrz rszecskk a lgkri ramlsoknak ksznhetõen eljutottak szak- s Kelet-Eurpa jelentõs rszre. A ksõbbiek sorn a nukleris csapadk nyomait azonostottk az USA, Japn, de mg Brazlia egyes terletein is. A nukleris baleset mintegy 3,7 milli ember letkrlmnyeit rintette. A szennyezettsg hozzvetõlegesen 30 ezer km2-nyi terleten jelenleg is meglehetõsen magas. Az erõmû nhny kilomteres krzetben mutcikat tapasztaltak a nvny-s llatvilgban.

Mindez szksgess tette a krnyezetvdelmi kutatsok fokozst. 1983-ban az ENSZ kzgyûlsn megalakult a Krnyezet s Fejleszts Vilgbizottsg. A Bizottsg fggetlen testlet, amely kapcsolatban ll a tagllamok kormnyaival s az ENSZ szervezeteivel, de ugyanakkor nem tartozik irnytsuk al.

A Bizottsg megbzatsa hrom clt jellt meg:

  • Meg kell vizsglni a krnyezetvdelem s a fejleszts krdseit, s javaslatot kell tenni egyttes kezelskre,
  • javaslatokat kell kidolgozni j nemzetkzi egyttmûkdsi formkra,
  • erõsteni kell magnszemlyek, nkntes szervezetek, vllalatok, intzetek s kormnyok megrtst s akcikszsgt a krnyezetvdelem gye irnt.

A Bizottsg " Kzs Jvõnk " cmmel sszefoglal jelentst ksztett munkjnak legfontosabb eredmnyeirõl, mely nem ms, mint a Fenntarthat s harmonikus fejlõds stratgija.

"A harmonikus fejlõds a fejlõds olyan formja, amely a jelen ignyeinek kielgtse mellett nem fosztja meg a jvõ generciit sajt szksgleteik kielgtsnek lehetõsgtõl."

"Ahhoz, hogy sikeresen lpjnk a globlis problmk megoldsban, gondolkodsmdunkat kell megvltoztatnunk, j erklcs- s rtkrendet kell teremtennk, s nyilvnvalan vltoztatnunk kell eddigi magatartsunkon."

Hogy a krnyezetben belthat idõn bell javuls kvetkezzk be, nemzetkõzi egyezmnyek szlettek, amelyek nem kvnsglistk, hanem meghatrozott idõre konkrt feladatok megoldst kvetelik meg az alrktl.

  • 1985 Helsinki - S02 egyezmny: 1993-ig 30 %-kal cskkentik a kn-dioxid kibocstst az 1980-as szinthez viszonytva,
  • 1985 Bcs - zonrteg vdelmrõl,
  • 1987 - Montreal - az zonkrost anyagok konkrtabb szablyozsa. 1998-ig a klrozott-flurozott sznhidrognek (CFC) termelst az 1986-os kibocstsi szint 50 %-ra cskkentik. 2000-ig a CFC vegyletek termelst s felhasznlst meg kell szntetni.,
  • 1988 - NOx egyezmny- Szfia - az 1994-es kibocsts nem haladhatja meg az 1987-es szintet,
  • 1992 - ENSZ ghajlatvltozsi Keretegyezmny (C02 egyezmny) - New York: a kibocsts 2000-ig ne haladja meg az 1990-es szintet,
  • Bzeli egyezmny - a hulladkok nemzetkzi szlltst szablyozza.

1992-ben Ri de Janeirban tartottk az ENSZ Krnyezet- s Fejlõds Vilgkonferencit, amelyen 5 dokumentum megvitatsra kerlt sor:

  • Agenda 21 ( feladatok a XXI. szzadra )
  • Rii nyilatkozat a Krnyezetrõl s Fejlõdsrõl
  • Egyezmny a Biolgiai Sokflesgrõl
  • Keretegyezmny az ghajlatvltozsrl
  • Nyilatkozat az Erdõkrõl Elvek s Fejlõds

A Riban alrt dokumentumok inkbb ltalnos jellegûek, ktelezõ elõrst nem tartalmaznak, mgis egyfajta ktelezettsget fogalmaznak meg a jvõre vonatkozan. Ezek utn a kormnyok mr nem tehetik meg, hogy a krnyezetvdelem krdseivel rdemben ne foglalkozzanak.

"Ha hossz tvon letkpes trsadalmat akarunk, mindnyjuknak cselekednnk kell!"

Az ember termszetkrost tevkenysgt kt fõ csoportra lehet osztani:

  1. a szennyezs,
  2. a termszeti javak mrtktelen kiaknzsa.

Ezeken bell:

    1/a. levegõszennyezs,
    ipar,
    kzlekeds,
    hztarts (pl. fûts, szrpalackok)

    1/b. vzszennyezs,
    tiszttatlan szennyvizek (pl. Budapest),
    olaj (pl. kuwaiti vlsg),
    vegyianyagok (ivvz nitrtosods 25%)

    1/c. talajszennyezs, (savas esõk® talaj elsavanyosodsa)
    ipari (Miskolc mellett a higany elszivrgs, lom akkumultorok),
    mezõgazdasgi (mûtrgyk, rovarirt s nvnyvdõ szerek)

    1/d. zajszennyezs,

    1/e. sugrszennyezs, (pl. Csernobil)

    2/a. esõerdõk kitermelse (pl. Amazonas)

    2/b. klszni fejtsek (pl. Blkõ, Szrsomly, Naszly)

    2/c. mlysgi bnyszat (Tapolcai tavasbarlang, karsztvz kiszivattyzs)

    2/d. karsztvz kiszivattyzs ivvzelltshoz (Budapesten napi 5 milli liter)

A TERMSZETVDELEM KIALAKULSA MAGYARORSZGON

A vilgon a termszetvdelem kezdete a Yellowstone park megalaptsra tehetõ, 1872-re. Fldnkn kzel 2000 nemzeti park, ill. rezervtum tallhat meg, melyek az ENSZ nyilvntartsban szerepelnek. Magyarorszgon jelenleg az orszg terletnek 8,9%-a vdett.

Az elsõ termszetvdelmi jellegû tv. az 1879. vi XXXI. tc. volt, mely az erdõvdelemrõl szlt. Megalkoti a kor kivl erdszei Diwald Adolf, Wgner Kroly s Bedõ Albert voltak. Inspircit ezen tv. megalkotsra az 1879. mrcius 11-i szegedi rvz adta, melyet a mramarosi, beregi, ungi havasokban vgzett mrtktelen fakitermels okozott (talajerzi). Hinyossga volt, hogy csak a kttt birtokokra terjedt ki a hatlya, a szabadforgalm erdõkre nem. Ennek kvetkeztben negyven v alatt 403,000 katasztrlis hold erdõ tûnt el.

A kvetkezõ erdõtrvnyt 1935-ben fogadtk el, amelyben elõszr szerepelt a termszetvdelem is. Megalkotja Kan Kroly volt. Felmerlt a turistasg bevonsa is a termszetvdelembe, de ez sajnos csak terv maradt. Ekkor mg fõleg az erdszeti szemllet uralkodott, mert a vdelem al kerlt terletek szinte kivtel nlkl erdõk voltak. Az elsõ termszetvdelmi terlett a debreceni nagyerdõ vlt. 1950. s 1960. kztt leginkbb madrvdelmi cl intzkedsek trtntek. gy lett vdett a szegedi Fehr-t, Kis-Balaton, Velence, Sas-r, Kardoskt.

1961-ben szletett meg a harmadik erdõtrvny. Egyttal ltrehoztk az Orszgos Termszetvdelmi Hivatalt, orszgos hatskrrel. Ezzel kivlt a termszetvdelem az erdszeti irnyts all. Vdelem al kerlt az orszg terletnek 4.5%-a, melybõl az erdõk arnya 51% volt. Ltrejttek a nemzeti parkok s tjvdelmi krzetek. j szemllet alakult ki, amely mr kiterjedt a nvny s llatvilg lõhelyeinek vdelmre, valamint termszeti s kultrtrtneti emlkekre is.

1971-ben sztvlt az elsõfok termszetvdelmi hatsgi jogkr. Az orszgos jelentõsgû terletek tovbbra is az OTvH kezelsben maradtak, mg a kisebb jelentõsgû helyi rtkek vdelme a tancsok hatskrbe kerlt.

1976-ban megalkottk a krnyezetvdelmi trvnyt, melynek nyomn az OTvH tevkenysge kibõvlt a krnyezetvdelemmel. A neve is megvltozott: Orszgos Krnyezet- s Termszetvdelmi Hivatalra. Ezzel a termszetvdelem a tbbi szakterlet mell kapott besorolst (fldvdelem, vzvdelem, levegõtisztasgvdelem, csendvdelem). Kzvetlenl a Kormny al rendelt fõhatsgknt mûkdtt.

1982-ben j termszetvdelmi trvnyt fogadtak el. Ez alapjaiban rplt az elõzõ trvnyre, de jelentõs vltozsokat is tartalmazott.

  • Ltrehoztk a termszetvdelmi õrsget, melynek tagjait hatsgi jogkrrel ruhztk fel.
  • Egyttmûkdsi megllapodst ktttek trsadalmi szervezetek az OKTH-val, gy a Trsadalmi Erdei Szolglat is, a Magyar Madrtani s Termszetvdelmi Egyeslet, stb.
  • Lehetõsg nylt termszetvdelmi brsg kiszabsra, mely 20 eFt-tl 100 eFt-ig terjedt hektronknt.

Br ennek a trvnynek nem mindig sikerlt rvnyt szerezni, mert mindent a termels mtosznak rendeltek al, gy a termszetvdelmet is.

1987. december 16-n az Orszggyûls a Krnyezet- s Termszetvdelmi Hivatal, valamint az Orszgos Vzgyi Hivatal sszevonsval ltrehozta a Krnyezetvdelmi s Vzgazdlkodsi Minisztriumot.

1996-ban fogadta el az orszggyûls a legjabb termszetvdelmi trvnyt, amely mr megfelel a nemzetkzi elvrsoknak. Termszetesen ez a trvny nmagban nem elgsges cljnak megvalstshoz, hiszen szmos kapcsold trvnyt, kormnyhatrozatot s miniszteri szintû rendeletet kellett megalkotni, mdostani. Ettõl a trvnytõl nem vlaszthat el az erdõtrvny, valamint a vadgazdlkodsrl, vadszatrl szl trvny sem, hiszen ezek egymsba tnyl jogszablyi terletek.

A kvetkezõ fejezetekben kivonatosan ismertetsre kerl a termszetvdelem jelenlegi helyzete, a hrom trvny fõbb, lnyegi elemei, melyek ismerete elengedhetetlen a travezetõk szmra.

A TERMSZETVDELEM JELENLEGI HELYZETE HAZNKBAN

A termszetvdelem szervezeti felptse

Az 1990-es vek kzepn jelentõs elõrelps trtnt haznkban a termszetvdelem tern. Kzel fl vtizedes elõkszts utn tbb trvny, rendelet, jogszably jelent meg e tmban. Kidolgozsra kerlt a Nemzeti Termszetvdelmi Alapterv is. jj alakult a termszetvdelem szervezete.

Magyarorszgon az llami termszetvdelmi feladatokat a Krnyezetvdelmi Minisztrium (KM) s termszetvdelmi terleti szervei, a nemzeti park igazgatsgok, valamint a Krnyezet- s Termszetvdelmi Fõfelgyelõsg ltjk el. Haznkat 12 krnyezetvdelmi felgyelõsgre, valamint 9 nemzeti park igazgatsgra osztottk fel. Utbbiak s szkhelyk a kvetkezõk (ABC sorrendben):

  • Aggteleki Nemzeti Park Igazgatsg (ANPI), Jsvafõ;
  • Balatonfelvidki Nemzeti Park Igazgatsg (BfNPI), Veszprm;
  • Bkki Nemzeti Park Igazgatsg (BNPI), Eger;
  • Duna-Drva Nemzeti Park Igazgatsg (DDNPI), Pcs;
  • Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatsg (DINPI), Budapest;
  • Fertõ-Hansg Nemzeti Park Igazgatsg (FHNPI), Sarrd;
  • Hortobgyi Nemzeti Park Igazgatsg (HNPI), Debrecen;
  • Kiskunsgi Nemzeti Park Igazgatsg (KNPI), Kecskemt;
  • Krs-Maros Nemzeti Park Igazgatsg (KMNPI), Szarvas.


Magyarorszg nemzeti park igazgatsgainak mûkdsi terletei

Az igazgatsgok kialaktsa az ANPI kivtelvel a megyei kzigazgatsi hatrokhoz igazodik, ahol azonban megyehatr szeli t a vdett termszeti terletet, ott az ahhoz az igazgatsghoz tartozik, ahova a nagyobb terlet esik. Az igazgatsgok elnevezse a legrangosabbnak mondhat termszetvdelmi kategriban levõ vdett termszeti terletrõl, az illetkessgi terletn levõ nemzeti parkrl trtnt.

A nemzeti park igazgatsgok olyan, termszetvdelmi kezelsi feladatokat ellt szervek, amelyek egyben elsõ fok termszetvdelmi hatsgknt s termszetvdelmi szablysrtsi hatsgknt is funkcionlnak, valamint Termszetvdelmi Õrszolglatot mûkdtetnek.

A msodfok termszetvdelmi hatsg a Krnyezet- s Termszetvdelmi Fõfelgyelõsg.

A termszetvdelem legfelsõ szakmai irnyt szervezete a Krnyezetvdelmi Minisztrium Termszetvdelmi Hivatala. A KM Termszetvdelmi Hivatala a minisztrium szakmai blokkja, fõosztly feletti - helyettes llamtitkr ltal vezetett - szervezeti egysge. A KM szakmai httrintzmnye a Krnyezetgazdlkodsi Intzet (KGI), amelynek szervezetben az llami termszetvdelmi feladatok elltst segtõ Termszetvdelmi Szolglat mûkdik.

A trvny lehetõv teszi a teleplsi - fõvrosban a fõvrosi nkormnyzatok szmra a helyi jelentõsgû vdett termszeti terletek vdelme rdekben nkormnyzati termszetvdelmi õr alkalmazst, illetve nkormnyzati termszetvdelmi õrszolglat mûkdtetst.

A termszetvdelmi õrszolglatok feladatainak nagysgrendjre jellemzõ, hogy Magyarorszgon (az 1998. jniusi adatok szerint s kerektve) sszesen 827 000 ha terlet ll termszetvdelmi oltalom alatt, ebbõl 791 000 ha orszgos jelentõsgû vdett termszeti terlet, 36 000 ha pedig nkormnyzatok ltal vdett, helyi jelentõsgû vdett termszeti terlet. A nemzeti park igazgatsgok keretben mûkdõ termszetvdelmi õrszolglatok sszltszma jelenleg 180 fõ, gy 1 fõ termszetvdelmi õrre tlagosan 4 400 ha vdett termszeti terlet jut. Ez meglehetõsen kedvezõtlen arnyt jelent annl is inkbb, mert az õrszolglatok mûkdse a kzeljvõben kijellsre kerlõ termszeti terletekre is kiterjed majd. A termszetvdelmi õrszolglatok ltszmnak nvelse (sszesen legalbb 300 - 350 fõre) az elkvetkezendõ 4 v egyik fontos feladata.

A termszetvdelem fogalma, clja, feladata

Az elmlt vtizedek trvnyei ms s ms felfogsban kzeltettk meg a termszetvdelmet. Kezdetekben csak egyedeket vdett, majd ksõbb fõleg terletek vdelmvel prblta a termszetvdelmet biztostani haznkban. A jelenlegi szablyozs mr kettõs feladatot lt el, mely igazodik a nemzetkzi elvrsokhoz is.

De elõbb ismerkedjnk meg nhny alapfogalommal. Elsõnek meg kell hatroznunk mi a klnbsg a krnyezet- s a termszetvdelem kztt.

A krnyezetvdelem az a tevkenysg, amelyet a termszetes s a mestersges krnyezet vdelme rdekben az ember ltal okozott szennyezõ rtalmakkal (levegõszennyezs, vz- s talajszennyezs, zaj, sugrzs stb.) szemben folytatunk.

A termszetvdelem a termszet, az lõ s az lettelen termszeti rtkek, valamint a termszeti terletek megvst, hossz tv fenntartst jelenti.

A termszetvdelem elvbõl fakadan a termszeti rtkek s a termszeti terletek, vdelmt nem lehet kizrlag a jogszablyok alapjn vdett nyilvntott objektumokra (pl. fajokra, lõhelyekre) korltozni, hanem azok termszeti rendszereit, biolgiai sokflesgeit a hozzjuk tartoz vdõvezetekkel, indokolt esetben egsz termszetes tjakat, azok kolgiai potenciljval egytt kell vdelemben rszesteni. Ennek megfelelõen a termszet vdelme krben meg kell klnbztetni egymstl a termszet ltalnos vdelmt, amely kiterjed valamennyi termszeti rtkre s terletre, msfelõl a hagyomnyos termszetvdelmet, amely a kln jogszabllyal kiemelt vdelemben rszestett termszeti rtkeket s fldterleteket foglalja magban.

Az ltalnos termszetvdelem trgyai a termszeti rtkek s a termszeti terletek. Termszeti rtk alatt rtjk a termszeti erõforrst, az lõvilg s a fennmaradshoz szksges lettelen krnyezett, valamint a termszeti erõforrsnak nem minõslõ krnyezeti elemet, belertve a vdett termszeti rtket is. Termszeti terlet valamennyi olyan fldterlet, amelyet elsõsorban termszetes vagy termszetkzeli llapotok jellemeznek. Termszetkzeli llapot az az lõhely, tj, letkzssg, amelynek kialakulsra az ember csak csekly mrtkben hatott, a benne lejtszd folyamatokat tbbsgkben az nszablyozs jellemzi, s kzvetlen emberi beavatkozs nlkl is fennmaradnak.

Az ltalnos termszetvdelem teht minden termszeti rtkre s termszeti terletre kiterjed, s magban foglalja a tjvdelmet, a vadon lõ lõvilg (lõ szervezetek) ltalnos vdelmt, az lõhelyek ltalnos vdelmt, a fldtani termszeti rtkek ltalnos vdelmt, valamint a termszeti terletek vdelmt.

A termszeti terletek s rtkek kiemelt oltalma, vagyis a hagyomnyos (szûkebb rtelemben vett) termszetvdelem a vdett nyilvntson alapul. A hagyomnyos termszetvdelem a kiemelt oltalomra rdemes lõ vagy lettelen termszeti rtkek s termszeti terletek feltrst, vdett nyilvntst, megvst, fenntartst illetve helyrelltst, valamint bemutatst foglalja magba. A hagyomnyos (kiemelt vdelmet biztost) termszetvdelem trgyai teht a vdett termszeti rtkek (ms nven termszetvdelmi rtkek), valamint a vdett termszeti terletek.

Mind a kt esetben a termszetvdelem lehet terlethez kttt, vagy terlet nlkli.

A termszetvdelem trgyai a klasszikus csoportosts szerint lehetnek:

  • fldtani rtkek (pl. barlang, svnyok s õsmaradvnyok, kunhalom),
  • vztani rkek (pl. forrs, lp, vznyelõ, t, vzess),
  • nvnytani rtkek (nvnyfajok, nvnytrsulsok, gombafajok),
  • llattani rtkek (emlõsk, madarak, hllõk, ktltûek, halak, gerinctelenek, hzillatok),
  • tjkpi rtkek,
  • kultrtrtneti rtkek (pl. trtnelmi emlkhely, nprajzi rtkek, mûemlki krnyezet),
  • termszeti terletek, lõhelyek.

Az 1998. jniusi adatok szerint haznkban 9 nemzeti park, 37 tjvdelmi krzet, 145 (orszgos jelentõsgû) termszetvdelmi terlet s 1 (orszgos jelentõsgû) termszeti emlk van, 791 000 ha sszes kiterjedssel, melybõl 109 000 ha fokozottan vdett. Ezen orszgos jelentõsgû vdett termszeti terletek 47 %-a erdõ, 26 %-a gyep, 12 %-a pedig szntterlet. A helyi jelentõsgû vdett termszeti terletek sszes kiterjedse 36 000 ha. Magyarorszg terletnek gy sszesen 8,9 %-a ll termszetvdelmi oltalom alatt.

A terlet nlkl vdett termszeti rtkek kzl a termszetvdelmi oltalom alatt ll nvnyfajok szma 516, ebbõl fokozottan vdett 52, a termszetvdelmi oltalom alatt ll llatfajok szma 855, ebbõl fokozottan vdett 84, a vdelem alatt ll barlangok szma 3341, melybõl fokozottan vdett 125.

A vdett nyilvntst orszgos jelentõsgû terlet esetn a miniszter, helyi jelentõsgû terlet esetn a teleplsi nkormnyzat vgzi. A trvny lehetõsget biztost arra, hogy vdett nyilvntsra javaslatot brki tehessen, termszetesen megfelelõ indoklssal.

A vdett termszeti terlet a vdelem kiterjedtsgnek, cljnak, hazai s nemzetkzi jelentõsgnek megfelelõen tbbfle fokozatot rhet el. gy lehet:

  • nemzeti park,
  • tjvdelmi krzet,
  • termszetvdelmi terlet,
  • termszeti emlk.

Nemzeti park: az orszg jellegzetes, termszeti adottsgaiban lnyegesen meg nem vltoztatott olyan nagyobb kiterjedsû terlete, melynek elsõdleges rendeltetse a klnleges jelentõsgû, termszetes nvny- s llattani, fldtani, vztani, tjkpi s kultrtrtneti rtkek vdelme, a biolgiai sokflesg s termszeti rendszerek zavartalan mûkdsnek fenntartsa, az oktats, a tudomnyos kutats s a feldls elõsegtsre.

Tjvdelmi krzet: az orszg jellegzetes termszeti, tjkpi adottsgokban gazdag nagyobb, ltalban sszefggõ terlete, tjrszlete, ahol az ember s termszet klcsnhatsa eszttikai, kulturlis s termszeti szempontbl jl megklnbztethetõ jelleget alaktott ki s elsõdleges rendeltetse a tjkpi s a termszeti rtkek megõrzse.

Termszetvdelmi terlet: az orszg jellegzetes s klnleges termszeti rtkekben gazdag, kisebb sszefggõ terlete, amelynek elsõdleges rendeltetse egy vagy tbb termszeti rtk, illetve ezek sszefggõ rendszernek vdelme.

Termszeti emlk: valamely klnlegesen jelentõs egyedi termszeti rtk, kpzõdmny s annak vdelmt szolgl terlet.

Nemzeti park, tjvdelmi krzet ltestsre kizrlag a miniszter jogosult. Az elsõ hrom kategriba tartoz terleteket, vagy azok egy rszt kiemelt vdelmet jelentõ bioszfra-rezervtumm nyilvnthatjk.

A vdett termszeti terletek a fenti kategrikon kvl tovbbi vdettsgi szigortst is kaphatnak, amennyiben annak szksgessge indokolt. Lakott teleplsek kzelben vdõsvot, tkzõ znt ltestenek a klnsen vdett terlet s a telepls kztt. Ez a vdõvezet nem mindig rsze a vdett terletnek. Ezt a vdõvezetet a terepen nem jellik. A kiemelt vdettsget ignylõ termszeti vezetet azonban fokozottan vdett terlett nyilvnthatjk.

Fokozott vdelmet lvez a nemzeti park termszeti vezete, a bioszfra-rezervtum magterlete, tovbb az erdõrezervtum magterlete.

A trvny elõrja a termszet vdelmvel kapcsolatos ismeretek oktatst is. Az ismeretterjeszts, oktats, tudomnyos kutats s az idegenforgalom rszeknt a vdett termszeti terletek ltogatsnak lehetõsgt a bemutatsra alkalmas terleteken s a vdettsg rdekeivel sszhangban biztostani kell. Termszetesen ez nem azt jelenti, hogy a vdett terleteket korltlanul lehet ltogatni, hiszen ez nagy mrtkben zavarhatja az ottani lõvilgot, ronglhatja a felszni kpzõdmnyeket s szennyezheti a talajt, a levegõt s a vizeket. Ezrt a vdett terleteket vezetekre oszthatjk.

A vdett termszeti terletek ltogathatsg szerint lehetnek:

  • szabadon ltogathatk,
  • korltozottan ltogathatk (trben, idõben, ltszmban) s
  • zrt terletek (csak kutatk szmra).

Ezekre j plda a Kiskunsgi Nemzeti Park kilenc rszbõl ll terlete, ahol a bugaci pusztai vilgot bemutat Bcs-Bugac bemutatterlet a jelzett turistautakon szabadon ltogathat, megtekinthetõ a puszta lõvilgt bemutat killts s a ltarts rdekes lovasbemutatval fûszerezve, mg a miklapusztai terlet csak engedllyel s szakvezetõvel ltogathat.

MAGYARORSZG VDETT TERMSZETI TERLETEINEK RVID ISMERTETSE

Mint mr az elõzõekben ismertetettk, haznk kilenc termszetvdelmi rgira oszlik. Az elsõ nemzeti parkot 1973-ban hoztk ltre. Az azta eltelt idõszakban a nemzeti parkok kezdeti 75 ezer ha terlete mra 827 ezer ha-ra bõvlt.

Albbiakban igen rviden, leginkbb csak tjkoztat jelleggel ismertetjk a vdett termszeti terleteket, hiszen jelen jegyzetnek nem feladata a tbb ktetre rg szakirodalom trgyalsa. Aki bõvebbet kvn tudni minderrõl, tjkozdhat az igazgatsgokon, melyek cmeit is megadjuk. A vdett terletek listja a jegyzet vgn tallhat, mely jelen jegyzet kiadsakor mg nem teljes.

Hortobgyi Nemzeti Park Igazgatsg

Alaptsi ve: 1973.

A Hortobgyi Nemzeti Park Igazgatsg mûkdsi terlete Hajd-Bihar-, Jsz-Nagykun-Szolnok-, s Szabolcs-Szatmr-Bereg megyket, valamint Heves megye Tisza-tavi kis szelett foglalja magba.

1100 ngyzetkilomternyi vdett terletre az alfldi lõhelytpusok vltozatossga jellemzõ, sõt mg kt valdi heggyel is bszklkedhet: az K-i Krptok elõterben lvõ Kaszonyi-, illetve a Tarpai heggyel. Termszetvdelmi kezelsben tallhat a Kzp-Eurpa legnagyobb fves pusztjn ltrehozott Hortobgyi Nemzeti Park, hrom tjvdelmi krzet s 19 nll termszetvdelmi terlet. A nemzeti park 1999. december 1. ta a Vilgrksg rsze.

Hortobgyi Nemzeti Park Igazgatsg:
4024 Debrecen, Sumen u. 2.
T: (52) 349-922, 349-482, Fax: (52) 410-645

Kiskunsgi Nemzeti Park Igazgatsg

Magyarorszg egyik legjellegzetesebb fldrajzi trsge a Duna-Tisza kze. Az itt tallhat termszeti rtkek megvst a - haznkban msodikknt, 1975-ben megalakult - Kiskunsgi Nemzeti Park Igazgatsga ltja el. A vdett terletek sszkiterjedse 75 620 hektr, melybõl 48 198 a kilenc klnll egysgbõl ll Kiskunsgi Nemzeti Park (KNP), mg a fennmarad rszt a tjvdelmi krzetek (TK) s termszetvdelmi terletek (TT) teszik ki.

A vdett terletek az albbi ngy tjegysgbe tartoznak:

  • a Duna-vlgy az egykori ntsterleten kialakult szikes pusztkkal s tavakkal,
  • a Duna-Tisza kzi Htsg a Duna hordalkbl formldott homokbuckkat, homokpusztt, lefolystalan mocsarakat, maradvny-erdõket foglalja magba,
  • az Als-Tiszavidk a foly-szablyozs sorn leszakadt holtgakat, mg termszetkzeli llapotban megmaradt rtri erdõket s a mentett terleten tallhat, kapcsold szikeseket leli fel.
  • Bcska magyarorszgi rszn a homokbucks terletek (Illancs) s az uralkodan lszs trsg nhny hektros maradvnyfoltjai, a meredek dunavlgyi lszpartok a termszetvdelmi rtkek hordozi.

A termszetvdelem clja a Duna-Tisza kze jellegzetes arculatnak, a tj termszeti rtkeinek, fldtani s felsznalaktani kpzõdmnyeinek, vizeinek megõrzse, ezen rtkek tudomnyos kutatsa s oktatsi, ismeretterjesztsi cl bemutatsa. Alapvetõ feladatok mg az vszzadok alatt kialakult tanyasi letforma, a hagyomnyos gazdlkodsi mdszerek, az õsi jellegû hzillat-fajtink fenntartsa.

A kiemelkedõ termszeti rtkek nemzetkzi elismersekppen a KNP terletnek ktharmadt az UNESCO Ember s Bioszfra (MAB) programja 1979-ben Bioszfra Rezervtumm nyilvntotta.

A vizes lõhelyek fokozott vdelmt szolgl Ramsari Egyezmny hatlya al az albbi terletek tartoznak: a KNP Felsõ-Kiskunsgi tavainak vidke, a Pusztaszeri TK egy rsze s a Mrtlyi TK.

Klnleges termszeti rtkeink megvsa rdekben a KNP egyes rszei csak korltozottan, engedllyel (mely az Igazgatsgon ignyelhetõ) vagy szakmai ksrõvel ltogathatk.

Kiskunsgi Nemzeti Park Igazgatsg:
6001 Kecskemt, Liszt Ferenc u. 19.,
T: (76) 482-611, Fax: (76) 481-074

Bkki Nemzeti Park Igazgatsg

A Bkki Nemzeti Park Igazgatsg Magyarorszg egyik legvltozatosabb vidknek, az szaki-kzphegysg s az Alfld egy rsznek termszetvdelmi felgyelett ltja el.

Ngrd, Heves s Borsod-Abaj-Zempln megykre kiterjedõ mûkdsi terletn ma a Bkki Nemzeti Park mellett 11 tjvdelmi krzet s 17 orszgos jelentõsgû termszetvdelmi terlet tallhat.

A Bkki Nemzeti Park Magyarorszg szakkeleti rszn, az szaki-kzphegysgben elhelyezkedõ Bkk-hegysg tmbjt foglalja magba. 1976. december 28-n alaptottk, terlete ma 43 200 ha.

A Bkk-hegysg helyn a fldtrtneti korban s kzpkorban kzel 200 milli ven t tenger hullmzott, amelyben hatalmas mennyisgû ledk halmozdott fel. Ebbõl a tengeri ledkbõl, az vmillik sorn jtt ltre a hegysg, amelynek felptsben vulkni kitrsek is tbbszr szerepet jtszottak. gy a hegysg kõzettmegben nemcsak mszkvek, dolomitok s palk, hanem vltozatos vulkni kõzetek is elõfordulnak.

A karbontos ledkes kõzetek bõvelkednek karsztjelensgekben. Az vmillik felsznforml erõi tbrkkel tagolt jellegzetes karsztfennskokat, vznyelõket, barlangokat, mly szurdokvlgyeket, kiemelkedõ sziklabrceket ("kveket") hoztak ltre.

A Bkk-hegysg haznk barlangokban leggazdagabb vidke: terletn jelenleg 853 barlang ismert, amelyek kzl 45 fokozottan vdett. Itt tallhat az orszg legmlyebb barlangja is, a 250 m mlysgû, 4,5 km hosszsg Istvn-lpai-barlang. A hrneves bkki "õsemberbarlangok" (pl. Suba-lyuk, Szeleta-barlang, Istllskõi-barlang) kitltsbõl kiemelkedõ jelentõsgû õsrgszeti leletek kerltek elõ.

A haznkban tlagmagassgt tekintve kiemelkedõ hegysgben vltozatos nvnytakar alakulhatott ki. A nvnyzet legrtkesebb rszei azok a specilis kolgiai viszonyok kztt kialakult nvnytrsulsok, amelyekben fennmaradhattak az utols jgkorszak s az azt kvetõ klmakorszakok egyes nvnyfajai. Ezrt szmos olyan nvny tallhat a Bkkben, amely mshol nem fordul elõ. Ilyen pldul a mszkõtrmelken lõ, alhavasi srga ibolya, vagy a fagyzugos tbrk oldalban lõ kkvirg szaki srknyfû.

A vltozatos nvnytakarhoz igen nagy fajgazdagsg llatvilg ktõdik, amelybõl tudomnyos szempontbl sok gerinctelen (pldul puhatestû, rovar) s gerinces kpvisel kiemelkedõ rtket. A gerincesek kzl a madr s emlõsfauna szmos ritkasga mellett rdemes megemlteni az apr termetû pannongykot, a hegyi patakok egyik veszlyeztetett halfajt a Petnyi-mrnt, vagy az alpesi gõtt.

A Bkk-fennsk karsztformi, a fennskot krlvevõ meredek sziklaszirtek, a "Kvek" vonulata, a mly szurdokvlgyek, a kzpkori vrak maradvnyai, a lillafredi idegenforgalmi barlangok (Szt. Istvn-barlang, Anna-barlang) nagy szmban vonzzk a hazai s klfldi kirndult, a hegyvidki dlsre, pihensre vgykat.

Bkki Nemzeti Park Igazgatsg:
3304 Eger, Snc u. 6.
T: (36) 411-581, Fax: (36) 412-791

Aggteleki Nemzeti Park Igazgatsg

Az Aggteleki Nemzeti Park 1985. janur 1-n alakult szak-Magyarorszg festõi karsztvidkn. Terlete 19708 hektr.

E kzphegysgi tj a Gmr-Tornai karszthegysg dli nylvnya, 5-600 m magassg fennsk jellegû rgkkel, melyeket apr medenck, karsztos szurdokvlgyek s szles talp, hegysgszerkezeti vonalak mentn fut folyvlgyek tagolnak. A Bdva K-DNy irny vlgyszakasza a parkot kt jl elklnlõ rszre osztja: a Szilicei-fennsk dli folytatst kpezõ Aggteleki-karsztra, valamint az nll rgknt kiemelkedõ Szalonnai-hegysgre, amelyhez a Bdva szerkezeti vlgytõl dlre szorosan kapcsoldik a Rudabnyai-hegysg Telekes-patak krnyki nylvnya.

A nemzeti park terlete szakon a Szlovk Karszt Tjvdelmi Krzettel hatros. Fldtani, tjfldrajzi, sõt kultrtrtneti szempontbl is a kt terlet egysget alkot, s egyben nemzetkzi vdettsget is lvez az UNESCO Ember s Bioszfra (MAB) programja kapcsn. Mindkettõ bioszfra rezervtum.

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatsg illetkessgi terlethez tartoznak a Kelemri Mohos-tavak s a Rudabnyai õshominida lelõhely Termszetvdelmi Terletek is.

1995-ben az Aggteleki- s Szlovk-karszt barlangvilga felkerlt az UNESCO Vilgrksg Listjra.

Aggteleki Nemzeti Park Igazgatsg:
3758 Jsvafõ, Tengerszem-oldal 1.
T/F: (48) 350-006

Fertõ-Hansg Nemzeti Park Igazgatsg

A Fertõt mr 1977-ben tjvdelmi krzett nyilvntottk, nemzeti park cmet azonban csak 1991-ben kapott. A Fertõ s a Hansg termszetvdelmi sszekapcsolsa nyomn 1994-ben - hathats nemzetkzi tmogatssal - 19 735 hektron jtt ltre a jelenlegi nemzeti park. A termszeti rtkek gazdag trhzt jelzi, hogy a nemzeti park terletnek jelentõs rsze fokozottan vdett (7810 ha), bioszfra rezervtum (12 542 ha), illetve a nemzetkzi jelentõsgû vadvizek jegyzkbe tartoz, gynevezett "ramsari" terlet (2870 ha).

A t osztrk rszn s a hozz csatlakoz Fertõzugban 1994. tavaszn szintn nemzeti parkot avattak - "Nationalpark Neusiedler See - Seewinkel" nven. A kt szomszdos llam - amelyeket a trtnelmi hagyomnyok vszzadok ta sszektnek - az egyttmûkds szp pldjt valstotta meg a gyakorlatban.

A nemzeti park ltogati szakavatott vezetõk segtsgvel bemutat tansvnyeken, madrmegfigyelõ trkon, kerkprtrkon ismerkedhetnek meg a termszettel s tjjal. Az ntsmajori mzeumban megtekinthetõ a Hansg lõvilgt s nprajzi hagyomnyait bemutat lland killts is. Az ifjabb korosztly a hansgi madrvrtkon, nyri idõszakban termszetvdelmi s madrgyûrûzõ tborokban gyarapthatja biolgiai ismereteit.

A nemzeti park elõzetes ignyek alapjn szllst, szakvezetst s brkerkprokat is biztost a vendgek szmra.

Fertõ-Hansg Nemzeti Park Igazgatsg:
9435 Sarrd, Rv-Kcsagvr, Pf.: 4.
Telefon: 99/370-919, Fax: 99/371-590

Termszetvdelmi iroda, Mzeum:
9339 ntsmajor, Rkczi Ferenc u. 1.
Telefon: 96/250-334

Termszetvdelmi iroda, Madrvrta:
9163 Fehrt, Telefon: 06-60/311-703

Duna-Drva Nemzeti Park Igazgatsg

A Duna-Drva Nemzeti Park megalakulst tbb ves elõksztõ munka elõzte meg, amely a magyar Orszggyûls 1991. vi hatrozatnak megfelelõen, eredetileg az akkori Jugoszlvival kzs nemzeti park ltrehozst clozta "e folyk, mellkgrendszerk, valamint a krnyezõ terletek termszeti rtkeinek, a felszni s felszn alatti vzkszleteknek, tovbb az rintett terletek erdeinek, termõtalajnak s ms megjul termszeti erõforrsainak nemzetkzi vdelmre".

Az idõkzben lejtszdott politikai s trsadalmi-gazdasgi folyamatok kvetkeztben a Nemzeti Park vgl is 1996 tavaszn, Magyarorszg terletn jtt ltre a Duna Si-torkolat s az orszghatr kztti szakasza illetve a Drva mentn fekvõ, s rszben korbban, rszben a nemzeti park megalakulsval vdett nyilvntott, sszesen 49 479 ha kiterjedsû terleten.

A Nemzeti Park Igazgatsg termszetvdelmi felgyeleti kre Somogy-, Baranya- s Tolna megyk terletre, azaz a Dl-Dunntlra terjed ki, ahol magn a nemzeti parkon kvl hrom tjvdelmi krzet s 22 nll termszetvdelmi terlet tallhat.

A Dl-Dunntl legnagyobb rsze dombsgi tj, melybõl a Mecsek- s a Villnyi-hegysg szigetknt emelkedik ki. E dombvidket keletrõl s dlrõl a Duna s a Drva hordalkval feltltõdtt sksgok szeglyezik, gy a termszetvdelmi oltalom alatt ll terletek a nylt vzfelletektõl kezdve a klnbzõ lombos erdõtpusokon t, a szraz szikla- s homokgyepekig nagyon sokfle lõhelyet foglalnak magukba.

Duna-Drva Nemzeti Park Igazgatsg:
7625 Pcs, Tettye tr 9.
T: (72) 326-148, Fax: (72) 324-249

Krs-Maros Nemzeti Park Igazgatsg

A Dl-kelet Alfld sajtos hangulat tjain szmtalan orszgos, sõt nemzetkzi jelentõsgû termszeti rtk tallhat.

A termszetfldrajzi adottsgok, klnsen a Krsk s a Maros foly termszetalakt tevkenysge sorn kialakult jellegzetes tjszerkezet szksgess tette e terletek egysges termszetvdelmi kezelst.

A Krs-Maros Nemzeti Park haznk hetedik nemzeti parkjaknt alakult meg 1997 janurjban. Mûkdsi terlete magba foglalja Bks megye egsz terlett, Csongrd megye Tisztl keletre esõ terleteit, valamint a Dvavnyai-Ecsegi pusztk s a Krs-rtr Jsz-Nagykun-Szolnok megybe nyl rszeit. Az illetkessgi terlet sszesen 890 ezer ha. Az Igazgatsg ltja el 42 ezer ha vdett - ebbõl tbb mint hatezer ha fokozottan vdett - terlet kezelsi, fenntartsi s fejlesztsi feladatait.

A mûkdsi terlet kt arculatban eltrõ, de kialakulsban sok kzs vonssal rendelkezõ tjegysgre klnthetõ el. Egyik a Kõrsvidk, a hajdani Nagy- s Kis-Srrt Bks megyei terleteivel, a msik az orszg egyik legjobb talajadottsg vidke, a Bks-Csandi lszht.

Kiemelt feladat a kiterjedt szikes pusztk, a meglvõ mocsrmaradvnyok, a mg fellelhetõ termszetes s termszetkzeli erdõk vdelme. A rgi folymedrek krnykn az ott kialakult pusztai terleteknek, az egykori lszpusztk maradvnyainak, valamint a megkap szpsgû Maros-rtr rtkeinek megvsa tekinthetõ elsõdlegesnek. Orszgosan is egyedlll feladat azoknak az llat- s nvnyritkasgoknak a megõrzse, melyek Magyarorszgon egyedl itt tenysznek vagy llomnyuk jelentõs rsze az Igazgatsg mûkdsi terletn tallhat.

Az erdlyi hrics s a bkol zslya termõhelynek vdelme, az orszg legjelentõsebb vetõvirg llomnynak fenntartsa nagy felelõssget r a termszetvdelmi szervekre.

A tzok trzsalakjnak legletkpesebb populcija Bks megye szaki terletein l. A mezõgazdasgi munkk sorn veszlybe kerlt fszekaljak megmentst, a tojsok kikeltetst s a felnevelt tzokok visszavadtst haznkban a dvavnyai Tzokrezervtum koordinlja.

A Dl-Tiszntl vizes lõhelyeinek szerepe a madrvonulsban nemzetkzileg is jelentõs. A szmtalan itt tvonul, pihenõ madrfaj kzl kiemelhetjk a darut, a kis liliket s a plingokat, melyeknl a vilgllomny zme rinti vonulsa sorn az emltett terleteket.

Krs-Maros Nemzeti Park Igazgatsg:
5541 Szarvas, Pf. 72. Anna-liget
T: (66) 313-855, 312-459 Fax: (66) 311-658

Balaton-felvidki Nemzeti Park Igazgatsg

Veszprm s Zala megye rendkvl vltozatos fldrajzi adottsgai kiemelkedõen sok termszeti rtket õriztek meg szmunkra.

A Balaton szaki partvonaltl a Rba skjig, a Marcal foly vlgytõl a Tsi-fennskig, a Mura-menttõl a Kis-Balatonig szmos geolgiai, botanikai, zoolgiai s tjkpi rtk rdemelte ki a termszetvdelmi oltalmat.

A Balaton-felvidki Nemzeti Park 56 682 hektros terletn kvl Veszprm megyben kt tjvdelmi krzet s 20 termszetvdelmi terlet, mg Zalban kt termszetvdelmi terlet ll orszgos vdelem alatt.

Helyi (nkormnyzati) vdettsget lvez tovbbi 417,5 ha (31 helysznen) illetve 746,3 ha (87).

Balaton-felvidki Nemzeti Park Igazgatsg:
8200 Veszprm, Vr u. 31.
T: (88) 427-855 Fax: (88) 427-056

Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatsg

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatsg mûkdsi terlete Magyarorszg sûrûn lakott, infrastrukturlis s ipari ltestmnyekkel behlzott kzpsõ rszn helyezkedik el.

Az Igazgatsg a Fõvros, Pest megye, Komrom-Esztergom megye, Fejr megye terletn gyakorol hatsgi (szakhatsgi) jogkrt, valamint termszetvdelmi- s vagyonkezelsi feladatokat lt el.

Mûkdsi terletn orszgos jelentõsgû vdett terletknt a Duna-Ipoly Nemzeti Park mellett jelenleg 7 Tjvdelmi Krzet s 28 Termszetvdelmi Terlet tallhat, melyek kiterjedse sszesen kzel 118 ezer ha.

A trsgre hat krnyezeti rtalmak az orszg ms tjegysgeihez viszonytva hatvnyozottan jelentkeznek, ezrt a konfliktusokkal terhelt termszeti krnyezet vdelme klnsen nagy erõfesztseket ignyel.

Ugyanakkor a termszeti rtkek vltozatossga, soksznûsge mg ma is lenyûgzõ, akr a skvidki, akr a hegyvidki vdett terleteket vagy a vizes lõhelyeket tekintjk.

Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatsg:
1021 Budapest, Hûvsvlgyi t 52.
T: (1) 200-4033, 200-4066

AMIT A JOGSZABLYOKRL TUDNI KELL

Az erdõtrvnyrõl

"Az erdõ a szrazfld legsszetettebb termszeti rendszere, amelynek lte a krnyezetre gyakorolt hatsaibl eredõen az egszsges emberi let egyik alapvetõ felttele.

Az erdõ a termõtalaj, a lgkr s a klma vdelmben, a vizek mennyisgnek s minõsgnek szablyozsban betlttt meghatroz szerepe mellett meghatrozza a tj jellegt, szebb teszi a krnyezetet, testi, lelki feldlst ad, õrzi az lõvilg fajgazdagsgt, megjthat termszeti erõforrsknt a krnyezeti llapot folyamatos javtsa mellett nyersanyagot, energiahordozt s lelmet termel. ... Az erdõ fenntartsa s vdelme az egsz trsadalom rdeke, jlti szolgltatsai minden embert megilletnek, ezrt az erdõvel csak a kzrdekkel sszhangban szablyozott mdon lehet gazdlkodni." - ezekkel a mondatokkal kezdõdik az orszggyûls 1996. jnius 18-i lsnapjn elfogadott j erdõtrvny.

Az erdõ elsõdleges rendeltetse szerint:

- vdelmi,

- gazdasgi,

- egszsggyi-szocilis, turisztikai,

- oktatsi-kutatsi clokat szolglhat.

A termszetjrs szempontjbl szmunkra fontos meghatrozsok a turisztikai, valamint az oktatsi cllal fenntartott erdõterletek, melyek - a felsorols sorrendjben - lehetnek a sport, turisztikai s dls cljra kijellt dlõerdõk (parkerdõk), valamint az erdõterleten kialaktott vadasparkok. Termszetesen egy erdõt csak egy kategriba besorolni nem lehet, hiszen a trvny bevezetõjben emltett meghatrozsban is tbbfle szerepe van. A fenti kategriba sorols az erdõ elsõdleges rendeltetst szabja meg, emellett msodlagos, harmadlagos rendeltetsknt ellthatja a vdelmi s gazdasgi feladatokat is.

Az erdõ nvnyvilgnak vdelme rdekben az erdei lõfrl, a cserjrõl gallyat, dsztõ lombot gyûjteni nem szabad. A jrzsû termszetjr, aki valban szereti a termszetet, mg a virgot sem tpi le, hiszen a virg ott szp, ahol nylik. A letpett s rkig kzben tartott erdei virgok a tptalaj s vz hinyt sokszorosan megrzik a termesztett, vgott virgokkal szemben, s rvid idõ alatt elhervadnak. Azt a clt, hogy otthon dsztsk a lakst, nem tlthetik be, hiszen a mr elhervadt virgot a "termszetbart" az elsõ szemtgyûjtõbe kidobja. A Budai hegysgben tbb virgfaj pusztult ki emiatt az utbbi pr vben.

Termszetesen vannak engedllyel vgezhetõ erdei haszonvtelek. gy lehetsges az elhalt fekvõ fa s gally gyûjtse, a kidnttt frl trtnõ fenyõgally, toboz, dsztõlomb gyûjtse, a gomba, a vadgymlcs, moha, virg, illetõleg a gygynvny gyûjtse. Vdett terleten fekvõ erdõ esetben az erdszet engedlyn fell a termszetvdelmi hatsg engedlye is szksges ilyen esetben.

Az erdõtrvny termszetesen tiltja brmilyen szemt s hulladk elhelyezst az erdõben. Sajnos kevesen tartjk ezt be. Sok kirndul - nem termszetjr (!) - gy gondolja, hogy amire mr nincs szksge (italos dobozok, szalvtk, stb.) az erdõben korltozs nlkl megszabadulhat. Az igazi termszetbart erre a clra visz magval egy zacskt. Hiszen, ha a csokoldt a csomagolanyagval egytt elbrta a clig, a tartalmtl megfosztott ezstpapr, amely gy mr jval knnyebb, nem okozhat nagy terhet, hogy az elsõ szemtgyûjtõig elvigye.

Az j erdõtrvny kln szakaszban trgyalja az erdõterlet dls s sportols cljbl trtnõ ltogatst. A travezetõ szmra - a termszetvdelmi szablyok mellett - taln ezek a paragrafusok azok, melyeket alaposan ismernie kell. A trvny kimondja, hogy: "Az erdõterleten - annak rendeltetstõl fggetlenl - dls s sportols cljbl gyalogosan brki sajt felelõssgre ott tartzkodhat, melyet az erdõgazdlkod tûrni kteles ... ezrt djat nem krhet." A megfogalmazs egyrtelmûen leszgezi, hogy "...kerkprozni s lovagolni, motorral, illetõleg gpkocsival kzlekedni csak az arra kijellt ton szabad."

Az erdõterleten trtnõ mozgst bizonyos esetekben korltozhatjk. Az erdõterlet dlsi, illetõleg sportolsi clbl - a kijellt t kivtelvel - nem vehetõ ignybe, amennyiben az

  • az erdõsts terlete, amg a rajtalvõ fallomny a kt mter tlagos magassgot el nem ri,
  • az erdszeti szaportanyag termelst szolgl fldterlet (csemetekert),
  • az erdõrezervtum terlete, tovbb
  • ha a belpst a hatsgok (erdõvdelmi, termszetvdelmi, katonai, hatrrendszeti, nemzetbiztonsgi szervek) megtiltottk.

Tovbbi korltozsok is lehetsgesek, amennyiben az erdõ egyes terletein val ottartzkods veszlyezteti a testi psget, az letet, vagy a vagyoni biztonsgot, illetõleg zavarja az erdõgazdlkodsi munkkat. Elõbbire sajnlatos plda a '90-es vek kzepn a Pilis-Visegrdi s Brzsny hegysgekben trtnt nagy havazst kvetõ katasztroflis llapot, amikor az gakra fagyott h s jg slytl tbb ezer fa dõlt ki, vagy vesztette el a lombkoronjt.

Az erdõt nem csak sportolsra lehet ignybe venni. Az erdõkben vadszat is lehetsges. A fegyverhasznlat veszlyekkel jr, ezrt vadszat idejn a vadsztrsasgok tmenetileg korltozhatjk az erdõterlet egyes rszeinek ltogatst. Ebben az esetben ktelesek a helysznen a megfelelõ tjkoztatsrl gondoskodni. A korltozst kiterjeszthetik arra az esetre is, amikor az erdõterlet tmeges ltogatottsga zavarhatja, vagy veszlyeztetheti az ott lõ vadllomnyt.

Az erdei nvnyek egyni szksgletet nem meg halad mrtkû gyûjtst llami tulajdonban lvõ erdõterleten a trvny megengedi, azt az erdõgazdlkod nem kifogsolhatja. Ezek krbe tartozik a gomba, vadgymlcs, virg s dsztõlomb.

Az erdõgazdlkod hozzjrulsval szabad az erdõterleten:

  • huszonngy rt meghaladan dlsi, illetõleg sportolsi clbl tartzkodni, tborozni, tovbb strat felverni, lakkocsit fellltani,
  • turisztikai berendezst, ltestmnyt pteni s fenntartani,
  • ideiglenes rusthelyet zemeltetni,
  • sportversenyt rendezni.

Ha a sporttevkenysg vdett erdõterleten kerl megrendezsre, akkor az erdõgazdlkod engedlyn kvl az illetkes termszetvdelmi hatsg engedlye is szksges.

Vdett termszeti terleten lvõ erdõ esetn az erdõtrvny rendelkezseit a termszet vdelmrõl szl trvnyben foglalt eltrsekkel kell alkalmazni.

Az erdõterleten kutyt stltatk szmra fontos tudni, hogy a vadszati trvny rtelmben a vadsz, vagy az erdsz a vadllomny vdelme rdekben elpusztthatja a gazdja hatkrn (irnytsn s ellenõrzsn) kvlre, de attl legalbb kettõszz mterre kerlt, vagy az egybknt vadat ûzõ kutyt.

Erdei tûzvdelem, megelõzs, olts

A termszetvdelemmel kapcsolatosan szksges megemlteni az erdei tûzvdelmet. Erre azrt is van szksg, mert a trk sorn a programhoz tartozhat a tbortûz, a szalonnasts is. Az erdõ vdelme rdekben a travezetõnek tisztban kell lennie a vonatkoz erdõvdelmi s tûzvdelmi szablyokkal is. Termszetesen a legfontosabb a megelõzs.

Tilos tzet gyjtani erdõterleten, valamint annak ktszz mteres krzetben, ha a tûz tovbbterjedsnek felttelei klnsen kedvezõek. Ugyancsak tilos az erdõterleten tzet kzvetlenl vagy kzvetve okoz trgyak elhelyezse, trolsa s eldobsa (azaz nylt lngot hasznlni, dohnyozni s gõ gyuft eldobni).

Vdett termszeti terleten lvõ erdõben tûz gyjtsra a termszet vdelmre vonatkoz jogszablyokat kell alkalmazni. Erdõterleten tûz gyjtsra s fenntartsra - az erre a clra ki

 
ra
 
zenfal

ajnlott honlapok:

www.attempt.gportal.hu

www.plans.gportal.hu

dvzllek itt, ahova csak termszetbartok jrnak, mert van esly r/md, hogy jobb tegyk, s cskkentsk a krnyezetszenyezst!!!


 
Kapcsold linkek
 
Nemzeti Parkok
 
Magyarorszg Termszetvdelmi trvnyei
 
egrkvet
 
chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!