A természetvédelem állami szervezete
56.§ A miniszter a) irányítja a törvényben vagy kormányrendeletben feladatkörébe utalt, a természet védelmével kapcsolatos tevékenységeket; b) irányítja a természetvédelem területi államigazgatási szerveit; c) közremûködik a természet védelmére irányuló nem állami kutatások megszervezésében; d) gondoskodik a természet védelmével kapcsolatos állami kutatások tervezésérõl, koordinálásáról, az állapotfelvételi és folyamatos információs, megfigyelõ és értékelõ (monitoring) rendszerek kialakításáról, mûködésérõl; e) irányítja a nemzetközi kötelezettségvállalásokból fakadó, a természet védelmével kapcsolatos feladatok végrehajtását; f) terveket készít és készíttet a természet védelmével kapcsolatban; g) az e törvényben és más jogszabályokban meghatározott esetben hatósági jogkört gyakorol; h) a természet védelme érdekében együttmûködik a társadalom önszervezõdõ csoportjaival, érdekképviseleti szervezeteivel; i) közremûködik a természet védelmével kapcsolatos oktatási, ismeretterjesztési tevékenységek irányításában, valamint a természetvédelmi ismeretek oktatási tanrendbe illesztésében. 57.§ (1) A természetvédelmi igazgatás feladatait e törvény és más jogszabályok rendelkezései alapján a miniszter irányítása alatt álló hivatali szervezet, továbbá az igazgatóságok, a települési önkormányzat és szervei, valamint a jegyzõ látják el. (2) Az igazgatóságok feladat- és hatáskörét a Kormány, illetékességi területét a miniszter rendeletben állapítja meg. 58.§ A természetvédelmi hatósági feladatokat elsõ fokon a) a települési önkormányzat államigazgatási, hatósági hatáskörébe nem tartozó ügyekben az igazgatóság, b) a települési önkormányzat államigazgatási, hatósági hatáskörébe tartozó ügyekben a jegyzõ [az a) és a b) pontok együtt: természetvédelmi hatóság] látja el. 59.§ (1) A természeti értékek és területek, különösen a védett természeti értékek és területek õrzése, megóvása, károsításának megelõzése érdekében - egyenruhával és szolgálati lõfegyverrel ellátott tagokból álló - Természetvédelmi Õrszolgálat mûködik valamennyi igazgatóság szervezetében. (2) A Természetvédelmi Õrszolgálat tagjainak, valamint az igazgatóság részérõl eljáró hatósági személyeknek a jogait és kötelezettségeit külön törvény határozza meg. (3) A kizárólag honvédelmi célokat szolgáló és honvédelmi szervek kezelésében álló ingatlanok területére történõ belépését - a halaszthatatlan eljárási cselekmények kivételével - a természetvédelmi õr elõzetesen egyezteti a kezelõ szervvel. (4) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott keretek között a Természetvédelmi Õrszolgálatra, valamint az igazgatóság részérõl eljáró hatósági személyek körére vonatkozó részletes szabályokat a Kormány rendeletben állapítja meg. A Természetvédelmi Õrszolgálat szolgálati szabályzatát a miniszter rendeletben határozza meg.
Az ügyész szerepe a természetvédelemben
60.§ (1) Az ügyész a büntetõeljárásról szóló törvényben meghatározottak szerint jár el a természeti területek, értékek, különösen a védett természeti területek és értékek a Büntetõ Törvénykönyvben tilalmazott módon való megsértése esetén. (2) Természeti érték, terület, valamint védett természeti terület veszélyeztetése, károsítása esetén az ügyész keresetet indíthat a tevékenységtõl való eltiltás, illetõleg a tevékenységgel okozott kár megtérítése iránt. (3) Az ügyész törvényességi felügyeleti jogkörében eljárva, a rá vonatkozó jogszabályok alapján különös figyelemmel közremûködik a természetvédelmi hatóságok eljárásai és döntései törvényességének biztosításában.
Az önkormányzatok természetvédelmi feladatai
61.§ (1) A megyei önkormányzat gondoskodik a megye területén található helyi jelentõségû védett természeti területek védelmével kapcsolatos tevékenységek összehangolásáról. (2) A megyei önkormányzat az (1) bekezdésben meghatározott feladatkörében: a) javaslatot tesz helyi jelentõségû védett természeti területté nyilvánításra; b) a települési önkormányzat felkérése alapján részt vesz a helyi jelentõségû védett természeti területté nyilvánítás elõkészítésében; c) elõsegíti a települési önkormányzatok természetvédelmi tevékenységét. (3) A megyei önkormányzat a helyi jelentõségû védett természeti területek fenntartása érdekében a települési önkormányzatokkal megállapodást köthet, vagy társulást hozhat létre. 62.§ (1) Törvényben meghatározott esetekben természetvédelmi feladatokat települési önkormányzatok is ellátnak. (2) A helyi jelentõségû védett természeti terület fenntartásáról, természeti állapotának fejlesztésérõl, õrzésérõl a védetté nyilvánító települési önkormányzat köteles gondoskodni. (3) A települési önkormányzat a természet védelmének helyi-területi feladatai ellátására az önkormányzat környezetvédelmi alapjában (Kt. 58.§) természetvédelmi célokat szolgáló részt hozhat létre. 63.§ (1) A települési - fõvárosban a fõvárosi - önkormányzat képviselõ-testülete önkormányzati természetvédelmi õrszolgálatot mûködtethet. (2) Az önkormányzati természetvédelmi õr feladata a helyi jelentõségû védett természeti terület védelme érdekében a külön törvényben és az 59.§-ban meghatározott jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése. (3) Az (1)-(2) bekezdésekben foglalt keretek között az önkormányzati természetvédelmi õrszolgálat tagjaira vonatkozó részletes szabályokat a Kormány rendeletben határozza meg. Az 59.§ (4) bekezdésében meghatározott szolgálati szabályzat hatálya az önkormányzati természetvédelmi õrre is kiterjed. | |